Go Bottom
  • Witaj Gość

Autor Wątek: Pałac Wielkiego Księcia  (Przeczytany 1852 razy)

10 Wrzesień, 2022, godz.21:24:44
Odpowiedź #30

Friedrich von Baden

  • Jego Wielkoksiążęca Mość
  • Wiadomości: 1507
    • Zobacz profil
Około godziny 18 do drzwi pokoju Frau Lieselotte und Dame Isabell zapukali służący. Każdej zakomunikowali:
- Droga Pani, kolacja jest już gotowa. Ich Książęce Mości oczekują na Pani przybycie. - po pewnej chwili ze swoich komnat wyszły obie; Lieselotte i Isabell ubrane w bardzo piękne, szykowne i bogate stroje. Lokaj zaprowadził je do sali jadalnej gdzie czekali już przy stole Fryderyk oraz Karolina. Odezwał się Wielki książę:
- Dobry wieczór, drogie Panie. Cieszy nas, że skorzystały z Naszego zaproszenia. Proszę usiądźcie do stołu. - powiedział na początek. Zaraz też dał znak aby służba rozpoczęła podawanie dań, gdyż dotychczas na stole stała jedynie zastawa, zapalone świece i puste kieliszki. Za nim jednak do sali zaczęli wchodzić służący niosący na tacach pieczone mięso, ryby, gotowane ziemniaczki, chleb, gotowane na parze warzywa i przeróżne drobne przystawki i inne potrawy, do stołu podszedł lokaj z butelką prawdziwego, francuskiego, Szampana z Szampanii.
- Proponuję wznieść toast.


// Przepraszam, że tak trochę późno, ale prawie zapomniałem o mikronacjach.
Friedrich I. Großherzog von Baden,
Herzog von Zähringen, Herzog in Schwaben, Fürst zu Fürstenberg, Fürst zu Leiningen, Fürst zu Bonndorf,
Markgraf von Baden-Durlach und Hochberg, Pfalzgraf bei Rhein, Landgraf im Breisgau, zu Sausenberg und in der Ortenau usw.

Zapisane
11 Wrzesień, 2022, godz.11:34:55
Odpowiedź #31

Femme Mystere

  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Lieselotte miała spore obawy, czy Isabell wzięła ze sobą chociaż jedną suknię, więc w razie czego zapakowała do swojej torby pewną propozycję dla niej. Nie wiedziała, czy dziewczyna z niej skorzysta, ale kazała służbie zanieść ją do pokoju dziewczyny.



Sama natomiast zdecydowała się na strój znacznie mniej przykuwający wzrok. Nie chciała bowiem przyćmić panny na wydaniu.



Po zejściu na dół, Lieselotte zajęła wyznaczone dla niej miejsce.

- Dobry wieczór. To my dziękujemy za zaproszenie! - odparła z grzeczności. - Jak Państwo wiedzą, jesteśmy w Cesarstwie po raz pierwszy. Mam nadzieję, że będą Państwo tacy mili i opowiedzą nam o najważniejszych osobistościach w tych kręgach.

Po tych słowach Lieselotte wzniosła kieliszek.
- Za naszych hojnych gospodarzy. - powiedziała z szerokim uśmiechem.
Zapisane
11 Wrzesień, 2022, godz.12:58:53
Odpowiedź #32

Friedrich von Baden

  • Jego Wielkoksiążęca Mość
  • Wiadomości: 1507
    • Zobacz profil
- Za ten wieczór - dodała Wielka Księżna Badenii.
Po wzniesieniu i wypiciu toastu, służba zaczęła wnosić na stół potrawy. Do Sali jadalnej wszedł również dworski Sommelier, a zanim jego dwaj pomocnicy, niosący lokalne badeńskie wina. Po podaniu przystawek, Wielki Książę nałożył sobie jedną z nich na talerzyk i rozpoczął kontynuować rozmowę.
- W naszym Cesarstwie mamy wiele przeróżnych osobistości. Myślę, że skoro chcą Panie dowiedzieć się czegoś o najważniejszych, to mogę nieco uchylić rąbka tajemnicy i przedstawić ich. Wszyscy są moimi serdecznymi przyjaciółmi. Zacząć należy od samego Cesarza Niemieckiego, który jest jednocześnie Królem Prus. Niezwykły to człowiek, łagodny, miły, miłosierny, oczytany, dobry gospodarz i administrator. Mógłbym tutaj jeszcze wymieniać inne Jego cechy, ale najlepiej jak Panie same Go poznają. Z pewnością jeśli szanowne odwiedzą Berlin, to w Pałacu Cesarskim zorganizuje on wielki bal. - powiedział Fryderyk i poprosił Sommeliera o nalanie do kieliszka Sauvignon Blanc z badeńskiej Winiarni "Haus des Weins".
- Polecam nasze badeńskie wina, które powstają w naszej państwowej winiarni. Wracając jednak do osobistości. Jednym z bardziej zasłużonych obywateli, władców w Cesarstwie jest Karl von Wettin, Król Saksonii, obok v-zmarłego już Króla Bawarii Georga von Schafera Wittelsbacha jest jednym z najdłużej panujących monarchów w naszym państwie licząc od jego początku istnienia. Król Karl jest mocno zaangażowany w działalność Norddeutsche Schiffbau-Gesellschaft Kiel, firmy wydzierżawionej królestwu Saksonii, przez Rząd Cesarstwa niemieckiego. To tam w głównej mierze powstają okręty Cesarstwa Niemieckiego. W ostatnim czasie zaś, władca Saksonii zajmował się organizacją Korpusu Ochotniczego wysłanego do Cesarstwa Rosyjskiego, w celu wsparcia Białej Armii, przeciwko bolszewikom. Kolejną ważną dla naszego państwa postacią, jest Jej Królewska Mość Sophie von Württemberg, Królowa Wirtembergii. Władczyni, dobra, miłosierna, sprawiedliwa, dbająca o dobre relacje międzyludzkie, dobre stosunki z sąsiadami itd. JKM Sophie znana jest jako reformatorka swego kraju, oraz wielka budowczyni szkół, szpitali, budynków publicznych, świątyń i przytułków. Za jej panowania Wirtembergia zyskała kolonię - Afrykę Wschodnią o wielkości niemalże miliona kilometrów. W 1884 roku rozpoczęła poszukiwania męża. Wybór padł na Aleksandra - Księcia Heilbronn. W 1885 roku zostały ogłoszone zaręczyny. Tego samego roku pobrali się w Katedrze Św. Marcina z Tours. Ostatnio jednak Królowa nieco zaniemogła na realiozę. - skończywszy swój dość długi wywód wziął nieco zamyślony kieliszek wina aby zwilżyć swoje gardło.
- Nie nudzę Pań zbytnio ? - zapytał. - Zanim obecny władca Bawarii objął swój tron, Królestwem Bawarii rządził JKW Karl Friedrich von Wittelsbach, który koronę otrzymał na mocy testamentu Króla Georga von Schafera Wittelsbacha. W związku jednak z niewypełnianiem postanowień owego testamentu, i małą aktywnością wobec uwag i krytyki ze strony obywateli i innych władców niemieckich, abdykował. Zaś w roku 1885 Cesarz August I Hohenzollern przychylił się do próśb mieszkańców, obywateli, parlamentarzystów, oraz wniosku Księcia Maximiliana Wittelsbacha i potwierdził jego prawa do korony po przodkach. Tak wyglądały koleje monarchów bawarskich. - powiedział Wielki Książę Badenii. W związku z tym, że podczas opowiadania Fryderyk skonsumował cała swoją przystawkę sięgnął po główne danie. Nałożył sobie troszkę ziemniaczków, mięsa oraz gotowanych na parze warzyw. Kazał dolać sobie również wina. Na sali pojawili się dworscy muzycy aby przygrywać niezbyt głośno. Kolacja trwała dalej...
Friedrich I. Großherzog von Baden,
Herzog von Zähringen, Herzog in Schwaben, Fürst zu Fürstenberg, Fürst zu Leiningen, Fürst zu Bonndorf,
Markgraf von Baden-Durlach und Hochberg, Pfalzgraf bei Rhein, Landgraf im Breisgau, zu Sausenberg und in der Ortenau usw.

Zapisane
11 Wrzesień, 2022, godz.15:44:42
Odpowiedź #33

Bella Swann

  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
- Nie, ależ skąd. Akurat bardzo chciałabym zapoznać się bliżej z waszą historią. Przyznam się, że w moich rodzinnych stronach, a pochodzę z Wiednia - bardzo sobie cenimy stosunki z Cesarstwem, jak i historie, która łączy nasze narody. Z tego co słyszę i widzę - wiele nas łączy. Czy mogłabym liczyć na opowieść o tym jak powstał ten pałac? Jest on naprawdę pięknym egzemplarzem architektury.

Bella się lekko zagalopowała i weszła w zdanie gospodarzowi. Nawet nie patrzyła w tym momencie na swoją matkę, która z pewnością w oczach ciskała w nią gromy, za brak wychowania.
Zapisane
11 Wrzesień, 2022, godz.17:37:20
Odpowiedź #34

Friedrich von Baden

  • Jego Wielkoksiążęca Mość
  • Wiadomości: 1507
    • Zobacz profil
Monarcha właśnie kończył swój posiłek, ustawił sztućce na znak zakończenia jedzenia, wziął do ręki kieliszek wina i skosztował.
- Muszę niestety z przykrością przyznać, że nie mam w sobie takiego samego odczucia jak szanowna jeśli chodzi o sprawę stosunków pomiędzy Monarchią Austro-Węgierską i Cesarstwem Niemieckim. Myślę, że nie jest to jednak temat na rozmowę przy kolacji, dlatego może opowiem co wiem o mej rezydencji.
Pałac Karlsruhe został zbudowany w 1715 roku w stylu barokowym jako rezydencja margrabiego Karla Wilhelma von Baden-Durlach, mojego praprapradziadka. Od tego okresu służy naszemu rodowi jako rezydencja rodowa. Przebywam w tym pałacu kiedy jestem w stolicy, zajmuję się moimi obowiązkami. Zwykle jednak preferuję wyjazd od mojego osobistego majątku Salem. Ten pałac był początkowo drewniany, ale potem go przebudowana na taki piękny ceglany. Obecny wygląd zawdzięcza memu pradziadowi, który nakazał remont pałacu. Obiekt otoczony jest parkiem oraz ogrodami, po których będziemy mogli się przejść po kolacji.
- powiedział Wielki Książę Fryderyk i kolejny raz napił się wina. W tym samym czasie Wielka Księżna wstała i powiedziawszy swemu mężowi o zamiarze udania się do komnat dzieci oddaliła się od stołu. Do sali wszedł Sekretarz książęcy i wyszeptał coś na ucho Jego Wielkoksiążęcej Mości, ten jednak oddalił go i powiedział, że zajmie się tym jutro.
- Drogie Panie trochę się posililiśmy, czy zechciałyby szanowne nieco się odprężyć i odpocząć na świeżym powietrzu ? Proponuję spacer po ogrodach pałacowych. - powiedział zachęcająco.
Friedrich I. Großherzog von Baden,
Herzog von Zähringen, Herzog in Schwaben, Fürst zu Fürstenberg, Fürst zu Leiningen, Fürst zu Bonndorf,
Markgraf von Baden-Durlach und Hochberg, Pfalzgraf bei Rhein, Landgraf im Breisgau, zu Sausenberg und in der Ortenau usw.

Zapisane
11 Wrzesień, 2022, godz.20:00:50
Odpowiedź #35

Friedrich von Baden

  • Jego Wielkoksiążęca Mość
  • Wiadomości: 1507
    • Zobacz profil
Do Sali wszedł szambelan podszedł do monarchy i powiedział:
- Wasza Wielkoksiążęca Mość, przybył pewien jegomość, ubrany w mundur wojskowy, zagraniczny. Mówi, że nazywa się Robert Drenin. Czy mamy go wpuścić ? - zapytał.
- Tak wpuście go tutaj do nas do środka. - odpowiedział Wielki Książę Badenii.
Friedrich I. Großherzog von Baden,
Herzog von Zähringen, Herzog in Schwaben, Fürst zu Fürstenberg, Fürst zu Leiningen, Fürst zu Bonndorf,
Markgraf von Baden-Durlach und Hochberg, Pfalzgraf bei Rhein, Landgraf im Breisgau, zu Sausenberg und in der Ortenau usw.

Zapisane
12 Wrzesień, 2022, godz.13:43:11
Odpowiedź #36

Femme Mystere

  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Lieselotte oglądała wchodzące na salę potrawy, a gdy wszystkie już znalazły się na stole, powiodła po nich wzrokiem, ale nie znalazłszy nic wegetariańskiego, westchnęła tylko i otarła usta serwetką i wyprostowała się. Nie po to prowadziła w domu siermiężną dietę, by zaimponować drugiemu Faktotum, żeby teraz z powrotem przytyć.
- Niezwykły człowiek… łagodny, miły, miłosierny, oczytany, dobry gospodarz i administrator. Muszę Panu coś wyznać, Herr Fritz. – zwróciła się do Friedricha von Baden. – Znałam w mikroświecie tylko jedną osobę, którą z czystym sumieniem opisałabym tymi cechami. I nie, nie był to nawet Herr Oberhaupt, choć oczywiście darzę go wielkim szacunkiem. – w myślach dodała. – „I pożeram wzrokiem zawsze, gdy się spotykamy.” – potem kontynuowała. –… i był nim... niejaki Herr Michał Potocki. Nawet nie wie Herr Fritz, jak bardzo ubolewałam nad tym, że doszło do tych wszystkich skandali w Rzplitej. – powiedziała, ocierając łezkę w oku. – Może Cesarz uzupełni tę pustkę po tym wspaniałym człowieku mikroświata. – dokończyła, chrząkając i machając palcem, by lokaj polał jej wina. – Realioza to przekleństwo mikronacji… - powiedziała, popijając łyczek z kieliszka, a poczuwszy smak, zrobiła wielkie oczy i wypluła wino z powrotem do kieliszka, a potem odruchowo wylała zawartość do pobliskiego kwiatka. – Na Oberhaupta, najmocniej przepraszam! – zawstydziła się, oblewając się rumieńcem. – Z białych win pijam tylko prosecco. Niestety po jedenej z libacji urządzonych na Zamku Zielnyborskim przez mojego byłego męża, mam alergię na białe wino… - wyznała, wodząc wzrokiem po podłodze w zawstydzeniu. – Zaczekajmy zatem na Herr Drenina. Gdy się posili, z przyjemnością obejrzę ogrody. – Zaproponowała.
Zapisane
12 Wrzesień, 2022, godz.16:23:00
Odpowiedź #37

Friedrich von Baden

  • Jego Wielkoksiążęca Mość
  • Wiadomości: 1507
    • Zobacz profil
Friedrich von Baden spostrzegł, że Pani Lieselotte nie dostrzegła warzyw gotowanych na parze, choć to potrawa wegetariańska...
- Nie porównałbym naszego Cesarza, ani Herr Oberhaupta do Pana Potockiego. Historia związana z panem Potockim była przykra i gwałtowna. Mam nadzieję, że takie wydarzenia już nie będą miały miejsca. - powiedział Wielki Książę.
Großherzog Friedrich von Baden spojrzał na swoją rozmówczynię i wewnętrznie był nieco zaskoczony i zmieszany zachowaniem swego gościa. Nie dał jednak po sobie poznać i zapytał:
- Czy w takim razie woli Pani wina czerwone ? Bo i takie mamy w książęcej piwniczce.. - odpowiedział ze spokojem w głosie, popijając dalej swoje wino.
Friedrich I. Großherzog von Baden,
Herzog von Zähringen, Herzog in Schwaben, Fürst zu Fürstenberg, Fürst zu Leiningen, Fürst zu Bonndorf,
Markgraf von Baden-Durlach und Hochberg, Pfalzgraf bei Rhein, Landgraf im Breisgau, zu Sausenberg und in der Ortenau usw.

Zapisane
12 Wrzesień, 2022, godz.17:57:03
Odpowiedź #38

Robert Drenin

  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Do sali wszedł Towarzysz Robert Drenin, który przywitał się z gośćmi:
- Zdrastwujtie Szanowni Towarzysze. Trochę tak może niezbyt dobrze jest wpadać niezapowiedzianie, ale mam nadzieję, że to nie jest problemem dla Gospodarzy i Gości.
Towarzysz Drenin zaczął się następnie rozglądać za wolnym miejscem, gdzie mógłby usiąść, jednakże nie będąc pewny, które miejsca są wolne, a które tymczasowo nie są zajęte, zdecydował się dopytać:
- Em... Nie chcąc być niemiły, jednakże będąc też nie pewny, to można wiedzieć, gdzie może jest jeszcze wolne miejsce, gdzie mógłbym usiąść?
Towarzysz Robert Drenin
Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Republiki Socjalistycznej Czesnoradu
Zapisane
12 Wrzesień, 2022, godz.19:30:47
Odpowiedź #39

Friedrich von Baden

  • Jego Wielkoksiążęca Mość
  • Wiadomości: 1507
    • Zobacz profil
- Witamy serdecznie i zapraszamy do stołu. - powiedział Wielki Książę i zaraz rzucił spojrzeniem na jednego ze sług, który zaraz wskazał miejsce gościowi oraz odsunął mu krzesełko aby ten mógł wygodnie usiąść. Następnie go odprawił.
- Zapewne jest pan głodny po podróży, proszę się częstować. Do pańskiej dyspozycji są wszystkie te potrawy - powiedział wskazując ręką na postawione talerze i półmiski z jadłem. - A także wykwintne wina naszej rodzimej badeńskiej produkcji. - dodał po chwili.
Friedrich I. Großherzog von Baden,
Herzog von Zähringen, Herzog in Schwaben, Fürst zu Fürstenberg, Fürst zu Leiningen, Fürst zu Bonndorf,
Markgraf von Baden-Durlach und Hochberg, Pfalzgraf bei Rhein, Landgraf im Breisgau, zu Sausenberg und in der Ortenau usw.

Zapisane
12 Wrzesień, 2022, godz.20:38:50
Odpowiedź #40

Robert Drenin

  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Towarzysz Drenin usiadł i podziękował słudze za wskazanie miejsca.
- Może trochę. Poczęstuje się może czymś na razie na słodko - mówiąc to Towarzysz Drenin wziął sobie kawałek ciasta, po czym kontynuował - co do kwestii wina, to na razie podziękuje, aczkolwiek nie wykluczam późniejszego spróbowania. - Po chwili Towarzysz Drenin dodał jeszcze - Ja tak jeszcze nie w temacie, gdyż doszedłem akurat w trakcie uczty, zatem tak się zapytam, czy będziemy się jeszcze gdzieś się udawać, czy raczej takich planów nie ma?
Towarzysz Robert Drenin
Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Republiki Socjalistycznej Czesnoradu
Zapisane
12 Wrzesień, 2022, godz.20:56:08
Odpowiedź #41

Friedrich von Baden

  • Jego Wielkoksiążęca Mość
  • Wiadomości: 1507
    • Zobacz profil
Wielki Książę spojrzał na nowo przyszłego gościa ciepło i serdecznie.
- Tak, właśnie proponowałem moim paniom wieczorną przechadzkę po ogrodach pałacowych. Będzie mnie i moim paniom bardzo miło, jeśli by Szanowny z nami również poszedł. Proszę sobie na spokojnie zjeść pyszności przygotowane przez moich kucharzy i kucharki. - powiedział gospodarza. Po chwili dodając: - Za niedługo powinna dołączyć do nas moja małżonka, Wielka Księżna Karolina, która obecnie udała się do apartamentów dziecięcych. Mam nadzieję, że zdąży przyjść zanim wyruszymy - zażartował sobie lekko książę.

Uczta trwała dalej, powoli się kończąc. Widząc, że kolacja ma się już raczej ku końcowi, wielki książę zalecił służbie aby zabrała już potrawy i zostawiła jedynie napitek czyli wodę, wina, a także inne trunki i napoje oraz słodkie przekąski i ciasta.

- Moi drodzy proponuję już wyruszyć. Coraz bardziej robi się ciemno i praktycznie księżyc oraz gwiazdy mogą nas jedynie oświetlać. Poza tym po ciemku nie widać wszystkich uroków tych ogrodów, za to jako ciekawostkę i pewnego rodzaju rekompensatę ogród otwiera przed sobą magiczne, niespotykane za dnia oblicze.. - powiedział Wielki książę powstawszy z swego krzesła. Przywołał wtedy jednego ze swoich zaufanych służących i przykazał mu aby ten udał się do apartamentów książęcych dzieci i znalazł Wielkoksiążęcą małżonkę. Ten zaś sługa pośpiesznie udał się za poleceniem. Gospodarz zaś wraz ze swymi gości wyszedł tylnymi drzwiami i skierował się ubitą ścieżką w stronę ogrodów...

// Teraz goście. :D
Friedrich I. Großherzog von Baden,
Herzog von Zähringen, Herzog in Schwaben, Fürst zu Fürstenberg, Fürst zu Leiningen, Fürst zu Bonndorf,
Markgraf von Baden-Durlach und Hochberg, Pfalzgraf bei Rhein, Landgraf im Breisgau, zu Sausenberg und in der Ortenau usw.

Zapisane
13 Wrzesień, 2022, godz.09:21:44
Odpowiedź #42

Bella Swann

  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
- Proszę prowadzić, z chęcią zażyje trochę Świerzego powietrza. - odpowiedziała Bella, która przysłuchiwała się całej rozmowie i zastanawiała się co też jej matka kombinuje. Bo było to niepodobne do niej zachowanie.
Zapisane
13 Wrzesień, 2022, godz.09:36:47
Odpowiedź #43

Femme Mystere

  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
- Tak, poproszę czerwone… - a gdy zobaczyła wchodzącego Herr Drenina, uśmiechnęła się szeroko. – Witam, Herr Drenin. Bardzo proszę usiąść obok mnie! – zawołała rozentuzjazmowana. - Jak miło Pana widzieć. Jaka szkoda, że nie mogłam wybrać się z Herr Oberhauptem do Czesnoradu. Niestety miejsce znalazło się tylko dla jednego Faktotum… - burknęła pod nosem, popijając winem. – Herr Oberhaupt przekazywał mi, że spotkanie było owocne i w miłej atmosferze. Tak między nami, tego, co wiem, Herr Cargalho, specjalnie ubrał na tę okazję swój najlepszy garnitur. – dodała, podśmiechując się pod nosem. Potem wstała z miejsca i poczekała na Isabell i Herr Drenina, którzy wybierali się do ogrodów.
Zapisane
13 Wrzesień, 2022, godz.19:40:42
Odpowiedź #44

Friedrich von Baden

  • Jego Wielkoksiążęca Mość
  • Wiadomości: 1507
    • Zobacz profil
Kiedy już wszyscy pojedli i popili, a kolacja dobiegła końca, Wielki Książę jako gospodarz wstał od stołu i jako pierwszy wyszedł tylnymi drzwiami w stronę ogrodów. Za nim poszły Frau Lieselotte oraz Frau Swann i Herr Drenin. Zeszli małymi schodami w dół. Chwilę szli ubitą drogą, pośród przeróżnych kwiatów, drzew, krzewów. Świetlista noc oświecała idące postacie. W blasku księżyca wszystko wyglądało tutaj całkiem inaczej, niesamowicie, magicznie.
- Moi drodzy, możemy pospacerować albo po ogrodzie, albo też wejść do ogrodu botanicznego. Nie chcę niczego narzucać dlatego zostawiam wam do wyboru.
- powiedział gospodarz. Goście chwilę się zastanowili, po czym wspólnie zdecydowali, o zwiedzeniu całego ogrodu. Aby czas milej i szybciej zleciał, Wielki Książę polecił, aby wyruszyła kolejka ogrodowa, którą monarcha specjalnie zamówił i zakupił w państwowych zakładach produkcji pociągów, aby móc w łatwy sposób przemieszczać sie wraz z rodziną i gości po parku. Minęła pewna chwila a już na małej stacyjce czekała niezbyt dużej wielkości kolejka ogrodowa.
- Kolejka jedzie, najpierw ogrodami, potem wjeżdża w pałacowy park, aby następnie zawrócić i znowu jechać ogrodami, obok domku herbacianego i stawu, koło jednego z pomników i znowu wraca na stację. Drogie Panie proszę przodem.. - powiedział uprzejmie Wielki Książę i podał kobietom swoją pomocną dłoń, a kiedy już wsiadły i zajęły miejsce, do wagonika wsiadł Herr Drenin. Wielki Książę również miał już zamiar wsiadać, jednak nagle rozległo się z daleka pewne wołanie, i krzyki. To nadbiegający z pałacu służący...
- PANIE !!! PANIE !!! - krzyczał z daleka, zasapany i zmęczony posłaniec. A kiedy już dobiegł, musiał się schylić i złapać oddech. Chwilkę odsapnął aż wreszcie wydusił z siebie:
- Wasza ... Wielkoksiążęca... Mość... Wasz syn... źle z nim. - wysapał cały czas jeszcze zdyszany sługa. Słowa jakie wypowiedział bardzo zdziwiły, zaskoczyły ale i przeraziły Wielkiego Księcia Badenii. Służba ani też nikt inny nie robił sobie z niego nigdy żartów. To była poważna sprawa. monarcha chwilę stał w ciszy, lekko zszokowany, zaskoczony, nie wiedząc co powiedzieć albo zrobić. Wreszcie po paru sekundach się otrząsnął.
- Muszę Państwa przeprosić, ale ja nie pojadę. Muszę szybko zobaczyć żonę i syna. Proszę pojechać dalej, obejrzeć ogród, a następnie udać się tutaj zaraz obok do Ogrodu Botanicznego, który stoi o tam. - powiedział monarcha i wskazał na wielki budynek ze szkła. - W razie czego moja służba państwu służy. Maszynista ruszaj. - odrzekł po chwili. A samemu szybkim krokiem ruszył ku pałacowi, a gdy był coraz bliżej, to jego krok przyspieszał. A gdy znalazł się już w pałacu pośród samotnych korytarzy, oświeconych światłem, zaczął praktycznie biec ku apartamentom dziecięcym...

// Dalej proszę gości. Obecnie jestem i dziś i jutro trochę zajęty dlatego niezbyt dam radę aby szybko odpowiadać. Proszę dlatego o dalsze zwiedzanie ogrodów beze mnie.
Friedrich I. Großherzog von Baden,
Herzog von Zähringen, Herzog in Schwaben, Fürst zu Fürstenberg, Fürst zu Leiningen, Fürst zu Bonndorf,
Markgraf von Baden-Durlach und Hochberg, Pfalzgraf bei Rhein, Landgraf im Breisgau, zu Sausenberg und in der Ortenau usw.

Zapisane

 


18 Maj, 2024, godz.23:45:35 Top
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
serwerszybcyiwsciekli nowewienislawowo for-the-win naszawiara bratnica