Go Bottom
  • Witaj Gość

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Friedrich von Baden

Strony: [1] 2 3 ... 7
1
Katedra Najświętszej Marii Panny / Chrzest Karola Fryderyka
« dnia: 29 Wrzesień, 2022, godz.12:26:11 »
Uroczystość Sakramentu Chrztu Świętego

O godzinie 13 dzwony kościelne ogłosiły rozpoczęcie uroczystości Sakramentu Chrztu Świętego Karola Fryderyka; syna Ich Wielkoksiążęcych Mości.


Katedra Najświętszej Marii Panny w szybkim tempie zapełniła się gośćmi. W pięknie udekorowanych ławach zasiedli znamienici goście, pośród których zauważyć można było większość książąt i arystokratów Cesarstwa Niemieckiego, na czele z Jego Cesarską Mością Augustem von Hohenzollernem, Jego Królewską Mością Karlem von Wettinem, Jej Królewską Mością Sophie von Württemberg, Jego Królewską Mością Maximilianem von Wittelsbachem i innymi książętami, arystokracją, urzędnikami oraz znamienitymi obywatelami Cesarstwa Niemieckiego.

Do Katedry weszła książęca para trzymając swoje dziecko. Przy ołtarzu stał już ubrany w piękny biały odświętny ornat Jego Ekscelencja Johannes Christian Roos Arcybiskup Fryburga, wraz z asystującym mu wikariuszem i diakonem. Rozpoczęła sie msza święta. W odpowiednim momencie Arcybiskup zwrócił się do rodziców:
- Jakie imię wybraliście dla swojego dziecka ? - zapytał.
- Karol Fryderyk. - odpowiedzieli.
- O co prosicie kościół święty dla Karola Fryderyka ? - zapytał.
- O chrzest. - odpowiedzieli.
Kapłan rozpoczął już teraz właściwą ceremonię: Prosząc o chrzest dla waszego dziecka przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłował Boga i bliźniego, jak nauczył nas Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku ? - zapytał rodziców.
Rodzice odpowiedzieli: Jesteśmy świadomi.
Arcybiskup Roos zwrócił się ku Królowi Karlowi Wettinowi oraz Królowej Sophie Württemberg: A wy, rodzice chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu obowiązku ?
Rodzice chrzestni prawie chórem odpowiedzieli: Jesteśmy gotowi.
Jego Ekscelencja powiedział do dziecka: Karolu Fryderyku, wspólnota chrześcijańska przyjmuje cię z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę cię znakiem krzyża, a po mnie naznaczą cię tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela twoi rodzice i chrzestni. - Po tych słowach Arcybiskup zbliżył się do dziecka, by nakreślić na jego czole znak krzyża. Po nim uczynili to samo rodzice i chrzestni. Po wykonaniu znaku krzyża kapłani przystąpili do dalszej części eucharystii. Po kazaniu, kapłan odmówił modlitwę egzorcyzmu, a po niej modlitwę poświęcenia wody i dziękczynną. Po odmówieniu odpowiednich modlitw, szafarz zwraca się do rodziców dziecka i chrzestnych następującymi słowami: Drodzy rodzice i chrzestni. Przyniesione przez was dzieci otrzymują z miłości Bożej przez sakrament chrztu nowe życie z wody i z Ducha Świętego. Starajcie się wychować je w wierze tak, aby zachować w nich to Boże życie od skażenia grzechem i umożliwić jego ustawiczny rozwój. Jeśli więc, kierując się wiarą, jesteście gotowi podjąć się tego zadania, to wspominając swój własny chrzest, wyrzeknijcie się grzechu i wyznajcie wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to wiara kościoła, w której wasze dzieci otrzymują chrzest. Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?
Wszyscy zgodnie odpowiadają: „Wyrzekamy się”.
K: Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby zło was nie opanowało?
R: Wyrzekamy się.
K: Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?
R: Wyrzekamy się.
K: Czy wierzycie w Boga Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?
R: Wierzymy.
K: Czy wierzycie w Jezusa Chrystusa?
R: Wierzymy.
K: Czy wierzycie w Ducha Świętego?
R: Wierzymy.

Na zakończenie tej części obrzędu, kapłan powiedział: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą, w Chrystusie, Panu naszym a rodzice odpowiedzieli Amen.
K: Czy chcecie, aby Karol Fryderyk otrzymał chrzest w wierze kościoła, którą przed chwilą wyznaliśmy?
R: Chcemy.
K: Karolu Fryderyku, ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
K, R: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu…

K: Karolu Fryderyku stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomogą ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne.
Wszyscy: Amen.
K: Przyjmijcie światło Chrystusa.

K: Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, rodzice i chrzestni, aby wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze jak dziecko światłości, a trwając w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem z wszystkimi Świętymi w niebie. - powiedział.
Po zakończeniu ceremonii chrztu świętego Arcybiskup przystąpił do dalszej części mszy świętej, podczas której rodzice wraz z chrzestnymi przyjęli komunię świętą. Po mszy chrzestni udali się do zakrystii, by tam złożyć podpis pod zaświadczeniem o ich udziale w obrzędzie chrztu świętego.


2
Der Großherzogliche Zoologische und Botanische Garten Friedrichs II. in Karlsruhe



Wielkoksiążęcy Ogród Zoologiczno-Botaniczny Fryderyka II w Karlsruhe powstał na obrzeżach Miasta Stołecznego Karlsruhe, z polecenia Wielkiego Księcia Badenii Fryderyka II Badeńskiego około 1887/1888 roku. Dzięki zaangażowaniu najlepszych budowniczych budynki oraz mur ogradzający ogród powstał bardzo szybko. Dzięki wynajęciu najlepszych ogrodników, oraz zakupie najlepszych drzew, krzewów, trawy i wszelkich nasion i roślin, już po roku istnienia przyroda wybujała i flora ogrodu zapierała dech w piersiach.

Pierwsze gatunki zwierząt zaczęto sprowadzać w latach 1888/1889. Niedługo potem ogród coraz bardziej zaczął sią wypełniać, aż z czasem zarządzono jego rozbudowę. Koszty utrzymania spoczywają na Skarbie Państwa, jednak sam ogród z początku został wybudowany, przez Wielkiego Księcia i był dostępny jedynie dla rodziny Wielkoksiążęcej oraz jego gości.
Dopiero później otworzono ogród dla zwiedzania go przez obywateli, mieszkańców oraz turystów.

3
Miasto Stołeczne Karlsruhe / Książęca Opera w Karlsruhe
« dnia: 26 Wrzesień, 2022, godz.21:59:14 »
Großherzogliche Opernhaus Karlsruhe
Wielkoksiążęca Opera w Karlsruhe


Architekt miejski Friedrich Weinbrenner zbudował w 1808 roku pierwszą badeńską operę. W 1810 roku stała się Großherzogliches Hoftheater (teatr dworski Wielkiego Księcia).
W 1847 drewniany teatr spłonął. Na jego miejsce wybudowano, porządny wielki teatr operowy. Wydatki w większości pokrył Wielki Książę.


4
Sport i kultura / Mecze Reprezentacji Badenii
« dnia: 26 Wrzesień, 2022, godz.15:53:55 »
MIEJSCE NA PUBLIKACJĘ OFICJALNYCH MECZÓW REPREZENTACJI BADENII

5
Sport i kultura / Kadra Reprezentacji Badenii
« dnia: 26 Wrzesień, 2022, godz.14:02:45 »
Piłkarze występujący w reprezentacji Badenii

SPIS OD WRZEŚNIA 1922


6
Sport i kultura / Piłka w Mikroświecie
« dnia: 26 Wrzesień, 2022, godz.13:51:19 »
Zestawienie lig piłkarskich Mikroświata 26 IX 1922r.

NazwaID LigiLiczba DrużynAktywneVIPNr SezonuRok założenia
Mikroświatowa Unia Piłkarska11274818176522007
Liga Królewska24870322226612010
Sarmacka Liga Piłkarska71065313110412006
Liga Piłkarska Palatynatu Leocji4609651616452020
Erste Klasse4610021410272020

7
Katedra Najświętszej Marii Panny / Obrzęd pogrzebu Fryderyka Leopolda
« dnia: 26 Wrzesień, 2022, godz.13:25:15 »
Obrzęd Pożegnania Fryderyka Leopolda

Na początku września odbył się pogrzeb Księcia Fryderyka Leopolda. Uroczystość odbyła się w kaplicy, dzwony kościelne zabrzmiały w całej stolicy. Ceremonii przewodniczył Ksiądz Biskup Johannes Christian Roos.

Dziś żegnamy zmarłego Księcia Fryderyka Leopolda. Ksiądz Biskup Johannes Christian Roos, ubrany w czarną kapę wchodzi z ministrantem do kaplicy cmentarnej, gdzie czeka już najbliższa rodzina i przyjaciele. Duchowny wraz ze zgromadzonymi modli się po cichu w intencji zmarłego. Po chwili kapłan kropi wodą święconą trumnę. Następnie psałterzysta intonuje psalm pięćdziesiąty, po czym wyrusza procesja do kościoła na czele z krucyferariuszem. Po przybyciu do świątyni, kapłan z asystą przyklękają przed ołtarzem i udają się do zakrystii, gdzie  duchowny przyobleka czarny ornat. Po chwili rozpoczyna się Msza święta w intencji zmarłego. Po zakończeniu liturgii duchowny nakłada kadzidło do trybularza, a następnie obchodzi katafalk okadzając trumnę. Po chwili ksiądz mówi:
- Udajmy się na cmentarz by tam dokonać obrzęd pożegnania.
Rozlega się dźwięk dzwonów. Wszyscy zebrani udają się na cmentarz gdzie zmarły zostanie pożegnany. Po przybyciu na miejsce kapłan przemawia:
- Śmierć w warunkach świata wirtualnego jest ostatecznym i nieodwracalnym opuszczeniem postaci i przeniesienie się z powrotem w świat realny. Dzień śmierci jest dopełnieniem dnia narodzin. Oddajmy więc hołd naszemu zmarłemu Księciu Fryderykowi Leopoldowi.
Wszyscy zebrani modlą się przez pewien czas w ciszy.
- Teraz złożymy ciało naszego zmarłego Księcia Fryderyka w grobie.
Trumna zostaje spuszczona do grobu. Zebrani śpiewają "Salve Regina". Po skończonych uroczystościach zaproszeni goście udają się na konsolację.


8
Fryburg / Port Lotniczy Fryburg
« dnia: 08 Wrzesień, 2022, godz.17:28:05 »
Port Lotniczy Fryburg
(Flughafen Fryburg)


Port lotniczy założony został w 1888 roku. Lotnisko posiada betonowy i trawiasty pas startowy. Pierwszy 1200 x 30 metrów i drugi 1062 × 30 metrów.
Lotnisko przeznaczone jest dla celów zarówno cywilnych jak i wojskowych.



9
Fryburg / Karczma "Zum roten Bären"
« dnia: 30 Sierpień, 2022, godz.13:16:48 »
Karczma "Zum roten Bären"


Najstarsza w Niemczech karczma, wymieniana w różnych dokumentach i aktach prawych, pamiętnikach od 1311 roku.
Mieści się w budynku pochodzącym z początków miasta przy placu Oberlinden niedaleko Schwabentor.
Karczma jest miejscem spotkań wielu przeróżnych grup społecznych, politycznych, przyjaciół, mieszkańców, gości z zagranicy.

10
Inne Kraje / Edelweiss
« dnia: 21 Sierpień, 2022, godz.15:21:41 »
Informacje z Kotliny Edelweiss.

11
Inne Kraje / Leocja
« dnia: 21 Sierpień, 2022, godz.15:17:55 »
Informacje z Leocji.

12
Miasto Stołeczne Karlsruhe / Linie Kolejowe
« dnia: 17 Sierpień, 2022, godz.13:49:19 »
Linie Kolejowe

Odcinki toru linii kolejowej na terenie Wielkiego Księstwa Badenii.:
Mannheim – Heidelberg(12. September 1840)
Heidelberg – Bruchsal – Karlsruhe(10. April 1843)
Karlsruhe – Ettlingen – Rastatt(1. Mai 1844)
Rastatt – Baden-Baden - Oos(6. Mai 1844)
Baden-Baden - Oos – Offenburg(1. Juni 1844)
Offenburg – Freiburg(30. Juli 1845)
Freiburg – Müllheim(1. Juni 1847)
Müllheim – Schliengen(15. Juni 1847)
Schliengen – Efringen-Kirchen(8. November 1848)
Efringen-Kirchen – Haltingen(22. Januar 1851)
Haltingen – Basel(20. Februar 1855)


13
★ Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona / Wniosek
« dnia: 14 Sierpień, 2022, godz.22:42:28 »
Cytuj
Dostojny Wielki Mistrzu,

Ja, niżej podpisany Fryderyk Badeński pokornie proszę o przyjęcie do Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona.

/-/ Friedrich I.

14
Pałac Królewski / List
« dnia: 14 Sierpień, 2022, godz.19:40:57 »
Cytuj

My, Friedrich von Baden, z bożej łaski Wielki Książę Badenii, książę Zähringen,
Pragniemy poinformować Jej Królewską Mość Sophie von Württemberg, z bożej łaski Królową Wirtembergii
oraz jej małżonka JW Alexandra von Würtemberg i najbliższą rodzinę, o chęci spotkania się. Dwór Badeński chciałby zaplanować i złożyć dwudniową wizytę w Królestwie Wirtembergii.
/-/ Friedrich I.
Wlk. Ks. Badenii

15
Miasto Stołeczne Karlsruhe / Partie Polityczne
« dnia: 12 Sierpień, 2022, godz.15:24:08 »
Partie Polityczne w Wielkim Księstwie Badenii


Strony: [1] 2 3 ... 7
18 Maj, 2024, godz.23:28:07 Top
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
nowewienislawowo wojownicy-nocy bratnica naszawiara anges