Go Bottom
  • Witaj Gość

Autor Wątek: Biografia Rodziny Wielkoksiążęcej  (Przeczytany 297 razy)

27 Maj, 2022, godz.21:25:37

Friedrich von Baden

  • Jego Wielkoksiążęca Mość
  • Wiadomości: 1507
    • Zobacz profil

Biografia Rodziny Wielkoksiążęcej


Biografia Jego Wielkoksiążęcej Mości Karola Fryderyka Badeńskiego



Syn następcy tronu Badenii księcia Fryderyka Badeńskiego i księżniczki orańskiej Anny Nassau-Dietz-Oranien. Po śmierci dziadka margrabiego Badenii-Durlach Karola III Wilhelma 10-letni Karol odziedziczył władzę. Samodzielne rządy rozpoczął w 1746. W 1771 po śmierci margrabiego Baden-Baden Augusta Jerzego zjednoczył dwie części Badenii. Na mocy decyzji parlamentu Rzeszy otrzymał tytuł księcia elektora, otrzymując tym samym możliwość uczestnictwa w elekcji król niemieckiego i cesarza rzymskiego. Nie miał okazji skorzystać z tego uprawnienia, na mocy pokoju w Preszburgu rozwiązano Rzeszę. Karol Fryderyk przystąpił do Związku Reńskiego w 1806 roku i otrzymał tytuł wielkiego księcia. Tylko w latach 1801–1803 powiększył swe posiadłości z 3,5 tys. km² do 11,5 tys. km². Był dwukrotnie żonaty. Poślubił księżniczkę heską Karolinę (1723–1783), córkę landgrafa Hesji-Darmstadt Ludwika VIII i księżniczki Hanau-Lichtenberg Charlotty Krystyny. Para miała czworo dzieci. Po śmierci obydwu męskich potomków, dziedziczenie przeszło na Leopolda, który pochodził z drugiego małżeństwa z Ludwiką Karoliną, córką barona Geyer von Geyersberg Ludwika Henryka i hrabiny Sponeck Maksymiliany Krystyny.


Biografia Jego Wielkoksiążęcej Mości Leopolda Badeńskiego



Urodził się jako pierwszy syn markgrafa Karol Fryderyka i jego drugiej żony, Luise Karoline. Jako że Luise Karoline Geyer von Geyersberg nie pochodziła z rodu równego Zähringenom, synowie z tego małżeństwa nie mieli mieć prawa dziedziczenia. Leopold nosił nazwisko von Hochberg, które otrzymała jego matka i nie był wychowywany jako potencjalny następca tronu.

W 1809 Leopold von Hochberg rozpoczął studia w dziedzinie nauk politycznych i gospodarki narodowej w Heidelbergu, zwiedził różne kraje Europy, a w wieku 24 lat wziął udział w wojnie przeciwko Francji, otrzymując stopień generała majora.

Po tym jak w 1818 umożliwiono dziedziczenie synom Karola Fryderyka z drugiego małżeństwa, Leopold von Hochberg uzyskał rangę następcy tronu, a rok później zawarł małżeństwo ze szwedzką księżniczką Sophie Wilhelmine von Holstein-Gottorp, skądinąd prawnuczką swojego ojca z pierwszego małżeństwa. Wraz z żoną i szybko rosnącą rodziną spędzał miesiące letnie w Baden, gdzie w 1824 nabył duży dom poza murami miejskimi zaprojektowany przez Friedricha Weinbrennera. Następca tronu wywarł duży wpływ na przebudowę małego średniowiecznego miasteczka zdrojowego na nowoczesne i odpowiednie do rangi swojej siedziby miasto.

W 1830 został czwartym z kolei wielkim księciem Badenii i dalej rezydował w Baden po tym, jak w 1843 wymienił Nowy Zamek, przyznany księżnej wdowie Stéphanie jako wiano wdowie, lecz przez nią nieużywany, na swój dawny pałac letni. Liczne przebudowy i renowacje zamku umożliwiły rodzinie książęcej wygodne mieszkanie w letniej rezydencji.

Na początku rządów Leopolda, ludność oczekiwała w niedalekiej przyszłości przełomu politycznego, gdyż nowy rząd składał się z postępowych polityków, a na Boże Narodzenie 1831 wydał pionierskie w skali Niemiec prawo prasowe. W kolejnych latach książę atakowany był przez plotki, jakoby jego żona nakazała zamordować Kaspara Hausera, jak również musiał się zmierzyć z rosnącym niezadowoleniem ludności, które znalazło ujście w wybuchu rewolucji badeńskiej w 1848.

13 maja 1849 rodzina wielkoksiążęca zbiegła za granicę do Koblencji. 18 sierpnia 1849 Leopold powrócił do Karlsruhe z wojskami pruskimi pod wodzą księcia pruskiego Wilhelma i zaakceptował przejściową okupację kraju przez władze pruskie, które wydały na rewolucjonistów wiele wyroków śmierci.

Już przed rewolucją książę miał poważne problemy zdrowotne, po powrocie z wygnania nasiliły się one i 21 lutego 1852 abdykował na rzecz syna Ludwika II. Regentem pełniącym rzeczywiste rządy zamiast niepełnosprawnego brata został młodszy syn Leopolda, Fryderyk, od 1856 wielki książę.

W Baden-Baden upamiętniają wielkiego księcia Leopolda centralny plac miasta między domem zdrojowym i łaźniami oraz ulica naprzeciw teatru.


Biografia Jego Wielkoksiążęcej Mości Ludwika II Badeńskiego



Ludwik II był synem Leopolda i Zofii Wilhelminy, księżniczki szwedzkiej. Wczesną edukację odbywał wraz z młoszym bratem Fryderykiem. Odbył podróż do północnych Włoch i Niderlandów. W latach 1842-1843 przebywał w stolicy Habsburgów, Wiedniu. Ludwik studiował na Uniwersytecie w Heidelbergu.

W latach 1842-1852 był Ludwik członkiem pierwszej izby badeńskich stanów generalnych. 24 kwietnia 1852 otrzymał tytuł wielkiego księcia Badenii, w rządach pomagał mu młodszy brat, Fryderyk. Ludwik II zmarł 22 stycznia 1858 roku w wieku 33 lat. Następca Ludwika, Fryderyk, nie objął władzy po ojcu albowiem był za młody i jego prawa do tronu zakwestionował jego stryj, który przejął tron badeński.

Ludwik II nosił tytuł honorowego obywatela Karlsruhe.


Biografia Jego Wielkoksiążęcej Mości Friedricha von Badena



Książę Friedrich Wilhelm von Baden urodził się 1 lutego 1857 roku w Baden-Baden. Był pierworodnym i jedynym synem wielkiego księcia Ludwika II von Baden i księżniczki Marie Amalie von Baden, (prawnuki Karola Fryderyka Badeńskiego) a tym samym następcą Wielkiego Księstwa Badenii. Ze względu na to, że w tym czasie Maria Amelia była w związku z Williamem Hamiltonem, Marquess of Douglas, wywołało to mały skandal i prawa Fryderyka do tronu zostały zakwestionowane przez brata Ludwika II; Fryderyka Badeńskiego, pomimo faktu uznania dziecka za swoje przez Ludwika II. Kiedy w 1863 zmarł William Hamilton, Maria Amelia powróciła do Badenii aby ubiegać się o prawa dla swojego młodoletniego syna. Niestety ale ojciec; Ludwik II nie żył od 1858 roku (zmarł kiedy Fryderyk miał niespełna rok). Po długich rozmowach i kłótniach Friedrich I. Wilhelm Ludwig Großherzog von Baden (tytułujący się tak bezprawnie od 1856 roku) zgodził się aby Maria Amelia von Baden zamieszkała wraz z swym synem w pałacu. Fryderyk otrzymał staranne wykształcenie. Studiował na uniwersytecie w Berlinie, Pradze, Wiedniu, Rzymie. Odbył kilka podróży po Europie, zwiedził m.in Cesarstwo Austrii, Królestwo Francji, Królestwo Hiszpanii, państewka włoskie, Bałkany. Odbył przeszkolenie wojskowe w Gwardii Badeńskiej. Otrzymał honorowy stopień Pułkownika 109 Pułku Piechoty. Około roku 1879 zapisał się do Hochschule Karlsruhe – Technik und Wirtschaft. Następnie zapisał się na studia prawnicze, nauki polityczne oraz Historie i filozofię na Uniwersytecie w Heidelbergu i Fryburgu. Książę uzyskał kilka tytułów naukowych oraz napisał kilka różnych publikacji. Otrzymał w 1880 roku tytuł honorowego obywatela Karlsruhe.
W 1881 roku wystąpił do Cesarza Niemieckiego w sprawie swojego prawa do tytułu po ojcu. August I wydał dekret cesarski przywracający Fryderykowi pełnię praw oraz tytuł Wielkiego Księcia Badenii. 11 lutego 1881 roku do Stołecznego Miasta Karlsruhe przyjechał w pociągu powracający do ojczyzny Wielki Książę Friedrich von Baden. Powitał go niewielki tłum obywateli z delegacją miejską na czele oraz z delegacją oficerów z 28 i 29 dywizji piechoty a także milicji miejskiej. Po załatwieniu wszystkich formalności oraz spotkaniach i odpoczynku, wziął udział w inauguracyjnym posiedzeniu Landtagu, które uchwaliło szereg ważnych ustaw.
Dzień później odbyła się koronacja Wielkiego Księcia Friedricha von Badena na władcę Badenii, po której odbył się wielki bal w Pałacu Wielkiego Księcia przy Schlossplatz. Nowy władca wniósł sporo świeżości do Państwa, unowocześniając je i wprowadzając nowe rzeczy i rozwiązania. Fryderyk uchodził za władcę liberalnego i zwolennika monarchii konstytucyjnej. W czasie jego rządów przeprowadzono w Badenii wiele ważnych reform, m.in. wprowadzono małżeństwo oparte na prawie cywilnym (małżeństwo cywilne). O ile nauczanie religii w szkołach pozostawił w gestii kościołów, to pozostałe przedmioty podlegały państwowemu nadzorowi. Wprowadził w Badenii tajne i bezpośrednie wybory do drugiej izby parlamentu. Pod jego panowaniem miasto Mannheim stało się centrum lokalnego przemysłu. Rozbudowano drogi wodne i koleje zgodnie z ówczesnymi wymogami industrializacji. Wielki Książę dając zielone światło wielu inicjatywom położył fundament dla dobrobytu gospodarczego w południowo-zachodnich Niemczech. Fryderyk I był wielkim mecenasem i miłośnikiem sztuki. Z jego poręczenia powołano do życia wielkoksiążęcą Akademię Sztuk Pięknych (obecnie Państwowa Akademia Sztuk Pięknych w Karlsruhe). Dzięki jego zasługom na polu szerzenia kultury, oświaty i techniki wykładowcy politechniki w Karlsruhe zwrócili się z prośbą o nadanie jego imienia tej uczelni, na co Fryderyk wyraził zgodę.
Do Karlsruhe przybył na zaproszenie Wielkiego Księcia, Gustav Nachtigal, niemiecki badacz Afryki. Jego Wielkoksiążęca Mość, sporo uwagi poświęcił gościowi, z którym rozmawiali m.in nad koloniami w Afryce.
19 lutego 1881 roku, Wielki Książę powołał I Rząd Wlk. Ks. Badenii. Na jego czele w randze Ministra Stanu, stanął Heinrich von und zu Bodman.
Z jego inicjatywy zbudowano w nadmorskim, portowym mieście Bremenhaven, faktorię wraz z magazynami handlowymi, które stały się pierwszym krokiem do kolonizacji Kamerunu. Z jego polecania wyruszyła pierwsza i druga ekspedycja naukowa na te ziemie czarnego lądu. Z roku na rok stawał się coraz bardziej lubiany przez obywateli Badenii, zyskując ich sympatię i szacunek.
Wiosną 1884 roku do Hesji-Homburg wysłał delegację Rządu Wielkiego Księstwa Badenii w sprawie propozycji mariażu z Landgrafianką Hesji-Homburga. Po owocnych rozmowach, do Homburga przybył sam Książę, który oświadczył się; Księżniczka zaś przyjęła je. Pod koniec maja 1884 roku zaręczył się z Karoliną Fryderyką von Hessen, w Baden-Baden. Świadkami byli Biskup Franz Christoph Ignaz Moufang a także premier Heinrich von und zu Bodman.
W 1885 roku odbył się w Fryburskiej katedrze ślub Wielkoksiążęcej pary oraz intronizacja Jej Książęcej Mości Karoline von Hessen.
Po 9 miesiącach urodził się pierworodny syn; Fryderyk Leopold. W 1886 roku na świat przyszły jego dwie córeczki.


Biografia Jej Wielkoksiążęcej Mości Karoline von Hessen



Jej Książęca Mość Karolina Fryderyka von Hessen była jedynym dzieckiem landgrafa Hesji-Homburg Ferdynanda i Karoliny, dalszej kuzynki dynastii heskiej.
Jej matka bardzo osłabła podczas porodu, zapadła na gorączkę połogową i umarła kilka dni później. Księżniczka Karolina została sama kiedy w wieku 6 lat odszedł jej ojciec; Ferdynand. Przeszła pod opiekę bezdzietnego krewnego; Ludwika III, Wielkiego Księcia Hesji i Renu oraz jego morganatycznej żony Magdaleny Appel, baronessy von Hochstadten. W młodości otrzymała staranne wykształcenie podstawowe. Kiedy Ludwik umarł jego następcą został bratanek Ludwik, przyszły Ludwik IV, zaś 17-letnia Karolina wyjechała do swego rodzimego Homburga, zamieszkując w rodzimym zamku w Bad Homburgu.
Zajmowała się tam organizacją bali oraz uczt, spotkań z artystami, intelektualistami, oraz arystokratami. Finansowała koncerty na zamku w Bad Homburg.
Księżniczka rozwijała stopniowo i powoli Landgrafostwo Hesji-Homburg. Ufundowała szkołę, kościół i kilka innych budynków.
Jej wysokość zyskała wielką popularność i sympatię swych poddanych.
Wiosną 1884 roku do Hesji-Homburg przybyła delegacja Rządu Wielkiego Księstwa Badenii w sprawie propozycji mariażu Wielkiego Księcia z Landgrafianką. Po owocnych rozmowach, do Homburga przybył sam Książę, który oświadczył się; Księżniczka po namyśle i za namową swoich doradców wyraziła zgodę.
Pod koniec maja 1884 roku przyjęła jego zaręczyny, zaś w 1885 roku oficjalnie wyszła za Fryderyka. Para wzięła ślub i Karolina została koronowana. Po 9 miesiącach urodziła Fryderykowi pierwsze dziecko jakim był Fryderyk Leopold. Następnie w 1886 roku urodziła bliźniaczki.


Biografia Jego Książęcej Wysokości Fryderyka Leopolda Badeńskiego



Jego Książęca Wysokość Fryderyk Leopold Badeński przyszedł na świat w 1885 roku. Był pierworodnym synem Jego Wielkoksiążęcej Mości Friedricha von Badena i Jej Wielkoksiążęcej Mości Karoline von Hessen.
Friedrich I. Großherzog von Baden,
Herzog von Zähringen, Herzog in Schwaben, Fürst zu Fürstenberg, Fürst zu Leiningen, Fürst zu Bonndorf,
Markgraf von Baden-Durlach und Hochberg, Pfalzgraf bei Rhein, Landgraf im Breisgau, zu Sausenberg und in der Ortenau usw.

Zapisane

 


18 Maj, 2024, godz.21:32:34 Top
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
nowewienislawowo tarot bratnica for-the-win anges